Garipçe Bisiklet Turu

Türkiye’de ve dünyada maalesef sahil ve ormanların kirliliği büyük bir problem. Bilinçsizce terk edilen atıklar sahil ve orman ekosistemleri için tehlike arz etmekle kalmayıp kötü bir görüntü oluşturuyor. Her ne kadar belediyelerin temizlik birimleri sahil ve orman bölgelerinde düzenli olara temizlik yapsalar da ulaşılması zor olan alanları temizlemekte zorluk yaşayabiliyorlar. Özellikle orman bölgelerine atılan atıklar orman yangınlarına sebebiyet veren en önemli unsurlardan biri. İTÜ Sıfır Atık Kulübü olarak bu konu hakkında toplumsal bir bilinç oluşturmak adına İTÜ Bisiklet Kulübü ile ortak bir çalışma gerçekleştirdik.

Etkinliğimiz iki aşamadan oluşuyor, ilk aşamada önceden belirlenen rotada bisiklet turu yapılıyor, daha sonra rotanın sonundaki hedef alandaki çöpler belediyenin verdiği ekipmanlar ile toplanıyor. Bisikleti olmayan arkadaşlarımız bisiklet kiralayarak ya da doğrudan çöp toplama alanına gelerek de etkinliğimize katılım sağlayabiliyor.

2022-2023 yılında etkinliğimizi Sarıyer Belediyesi’nin yardımlarıyla Rumeli Feneri mevkiinde düzenledik. Sabah İTÜ Ayazağa Kampüsü’nden yola çıkarak yaklaşık 1,5 saat süren bisiklet turumuz sonunda Rumeli Feneri’nde önceden belirlediğimiz çöp toplama alanına vardık. Sarıyer Belediyesi’nin bize sağladığı ekipmanlarla orman içinde çöp topladıktan sonra. Bisikletlerimizle tekrardan İTÜ Ayazağa Kampüsü’ne döndük.

İTÜ Sıfır Atık Kulübü olarak bisiklet turu etkinliğimize katılan bütün arkadaşlarımıza ve yardımları içi İTÜ Bisiklet Kulübü’ne teşekkür eder, ortak bir çevre bilinci oluşturmak adına verdikleri emekleri takdir ederiz.

Ekibimize katılarak bizlerle birlikte farkındalık yaratacak atölyeler ve etkinlikler düzenlememize yardım edebilirisin. Fikirlerini dinlemek ve seni aramızda görmek çok isteriz!

  • IMG_8649
  • IMG_8682
  • IMG_4233
  • IMG_4178